Schody kamienne to schody które są wykonane z materiału który w skorupie ziemskiej przetrwał miliony lat. Kamień naturalny każdemu kojarzy się z luksusowymi wnętrzami. Materiał który w poprzednich wiekach stosowany był w pałacach i zamkach. A teraz zyskuje coraz większą popularność na budowach domów i mieszkań. Granit ten najtrwalszy kamień znajduje zastosowanie zarówno na schody wewnętrzne jak i zewnętrzne. Z kamienia wykonuje się również elewacje budynków jak i blaty kuchenne i parapety.
Schody z kamienia mają wiele zalet
Ciężko doszukać się jakichkolwiek wad w schodach kamiennych. Kamień jest najtrwalszym materiałem budowlanym. Nawet schody wykonane z szlachetnego gatunku drewna jakim jest dąb po kilku czy kilkunastu latach będą wymagały regeneracji. Schody kamienne mające swój ekskluzywny wygląd są również schodami w zasadzie „obsługowymi”. Jeżeli nasz wybór padnie na kamień to możemy być pewni że po kilkudziesięciu latach użytkowania będą wyglądały tak jak zaraz po zamontowaniu. Schody z kamienia wystarczy raz na jakiś czas zamieść i przemyć.
Dla laika kamień niczym się nie różni od kamienia jednak tak nie jest.
Musimy sobie zdawać sprawę, że odmian kamienia używanych w Polsce jest kilkadziesiąt:
Amarelo Macieira, Aurora, Balmoral, Baltic Brown, Baltic Green, Blue In The Night, Brown Antique – Maron Cohiba, Chamrai Black, Colonial Creem, Colonial Gold, Coral Pearl, Crema Julia, Galaxy Black, Ghibli,Giallo Veneziano, Impala, Imperial Coffee, Imperial Gold, Imperial White,Ivory Fantasy, Ivory Gold, Juparana Bordeaux, Juparana Colombo, Juparana, Colombo Gold, Kapusta,Kashmir Gold, Kashmir White, Labrador Antique, Labrador Blue Pearl, Lady Dream, Madura Gold, Multicolor Red, Nero Assoluto, Orion, River Gold, River White, Rosa Porrinho, Rosewood,Santa Cecilia
Tak duża ilość odmian daje nam automatycznie bogactwo wzorów i kolorów.
Kamienie używane na schody kamienne różnią się swoją struktura i kolorem
Nie ma na świecie dwóch miejsc gdzie by panowały takie same warunki przez miliony lat i był by taki sam skład chemiczny który kształtowały strukturę i kolor kamienia.
Obecnie na schody wykorzystuje się zarówno marmur i granit.
Marmur na schody to bezmiar kształtów i kolorów. Schody z tego surowca mogą mieć stopnie wprost astetyczen czyli proste i bez ozdób. Lub bogato rzeźbione. Schody marmurowe mają też bardzo duże bogactwo kolorów i wzorów. Jednak nadają się tylko do wnętrz budynków z racji na mniejszą odporność marmuru na czynniki zewnętrzne.
Granit jest kamieniem droższym jednak bardziej odpornym spotykamy go zarówno na schodach zewnętrznych jak wewnętrznych. Schody z granitu przetrwają wieki. Nie straszne im zmiany temperatury jak i środki chemiczne. Tutaj tez mamy duże bogactwo barw i kolorów.
Obecny trend na schody wewnętrzne z kamienia na prowadzenie wysuwa marmur z którego wykonuje się również kominki i parapety.
Temperatura kamienia jest zawsze taka sama jak temperatura otoczenia więc mitem jest stwierdzenie że kamień jest „zimny”
Schody kamienne są też odporne na zmiany temperatury mogą zostać zamontowane w budynku który w zimie jest nie ogrzewany jak i w budynku gdzie jest duża wilgoć.
Schody z kamienia – wady:
- nie możność ich wykonania jako schodów samonośnych. Niestety kamień jest materiałem ciężkim i konstrukcja schodów nie wytrzymała by pod swoim ciężarem. Sposobem na to jest wykonanie specjalnej konstrukcji bolcowej którą umieszcza się w ścianie. Ze ściany wystają wtedy „bolce” na których umieszcza się płyty kamienne. Jednak o takim rozwiązaniu należy pomyśleć na etapie projektowania domu lub mieszkania. Konstrukcje taki dają bardzo dobry efekt wizualny. Stopnie jak by „wisiały” w powietrzu. Drugi sposób to wykonanie konstrukcji metalowej o dużej nośności. W takim przypadku możemy wykonać również schody dywanowe obkładając konstrukcję metalową cienkimi warstwami kamienia
- do wad wiele osób zalicza też ich śliskość polerowanej powierzchni kamiennej. Kamień po wypolerowaniu jest bardzo śliski jednak można jego powierzchnie obrobić na tzw. płomieniowanie lub na końcu stopni wykonać kilka frezów które chronią przed poślizgnięciem. Można też zastosować specjalne taśmy antypoślizgowe
Bezpieczne schody kamienne -antypoślizgowe powierzchnie
Duże możliwości kształtowania faktury powierzchni schodów pozwala na takie jej ukształtowanie że oprócz walorów estetycznych schody nie będą śliskie. Ma to szczególne znaczenie przy użytkowaniu schodów zewnętrznych. Dlatego powierzchnia stopni schodów zewnętrznych jest najczęściej: płomieniowana, szczotkowana, matowiona, czy też może posiadać strukturę groszku. Zabezpieczone specjalistycznymi preparatami umożliwiają utrzymanie czystości i zabezpieczenie przed wchłanianiem wilgoci.
-
płomieniowanie polega na działaniu na kamień wysokiej temperatury ponad 1350 stopni C. W tej temperaturze następuje odblokowanie porów kamienia. Granit(ta metoda jest stosowana tylko do niego) uzyskuje chropowatą surową strukturę.
-
szczotkowanie kamień poprzez obróbkę mechaniczną uzyskuje strukturę chropowatą. Przypominającą chropowaty lód. Szczotkowanie uwidacznia naturalne cech kamienia takie jak kolor i struktura. Zabieg szczotkowania przeprowadza się po płomieniowaniu
-
matowienie uzyskuje się poprzez szlifowanie powierzchni kamienia kamieniami szlifierskimi o dużej granulacji. Powierzchnia tak przygotowana doskonale nadaje się na schody gdyż jest antypoślizgowa
-
groszkowanie to regularne płytkie wgłębienia na powierzchni kamienia. Uzyskuje się je poprzez uderzenia w powierzchnię kamienia specjalnymi młotkami.
-
paski lub frezy antypoślizgowe można je nanieść na powierzchnię stopni poprzez frezowanie lub nakleić specjalne taśmy.